V roku 2022 oslávi program Erasmus svoje 35. narodeniny.
Pri tejto príležitosti bude vo všetkých štátoch eurozóny vydaná spoločná pamätná dvojeurová minca s motívom Erazmus.
Pri výbere motívu sa do finále dostalo šesť najlepších, z ktorých môžu bežní ľudia hlasovaním zvoliť víťazný.
Hlasovať bude možné do 31. marca 2021.
Predsedníctvo Slovenskej numizmatickej spoločnosti poslalo svojím členom oznam nasledujúceho znenia:
Poľská numizmatická spoločnosť informuje o krádeži rozsiahlej tematickej zbierky medailí "Dobývanie vesmíru" v cene asi 200 000 zlotých, t.j. 50 000 eur. Výber ukradnutých medailí je v prílohe.
V prípade, že by sa vo Vašom okolí niekto pokúšal tento materiál predávať, obráťte sa na políciu a ústredný výbor PTN.
Szanowni Państwo,
w dniu 4 stycznia 2017 roku w Warszawie została, osobie prywatnej, skradziona kolekcja monet i medali związanych głównie z tematem "podbój kosmosu" oraz częściowo z motywem meteorytów.
Wartość kolekcji wyceniona jest na ponad 200 000 zł, a w skład jej wchodziły:
32 sztuk monet i medali za złota, 620 sztuk monet srebrnych, 85 sztuk medali srebrnych, 18 sztuk medali i monet z motywem meteorytu, 45 sztuk innym monet i medali, a ponadto 29 kaset numizmatycznych oraz inne mienie niezwiązane z kolekcją numizmatyczną.
Emitentami monet i medali były m.in. następujące państwa: Andora, Armenia, Australia, Austria, Bahamy, Belgia, Benin, Bhutan, Bułgaria, Chiny, Kongo, Czechosłowacja, Czechy, Francja, Gambia, Gibraltar, Grecja, Gujana, Hiszpania, Indie, Irlandia, Izrael, Jamajka, Kanada, Kazachstan, Kiribati, Kongo, Korea, Kuba, Liberia, Malawi, Malediwy, Malezja, Mali, Maroko, Mongolia, Niemcy, Palau, Polska, Portugalia, Rosja, Samoa, San Marino, Singapur, Syria, Tonga, Ukraina, USA, Węgry, Wielka Brytania, Wyspa Man, Zambia, ZSRR.
Przykładowe wizerunki wybranych monet i medali skradzionej kolekcji w załączniku.
Wszystkie osoby, które widziały skradzione numizmaty lub mogą pomóc w odnalezieniu kolekcji proszone są o pilny kontakt z prokuratorem referentem prowadzącym niniejsze postępowanie – asesor Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola Jędrzej Kupczyński, tel. (22) 42 02 661
lub zgłaszanie tej informacji na piśmie, na adres Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola w Warszawie, ul. E. Ciołka 14, 01-443 Warszawa,
z powołaniem się na sygnaturę PR 6 Ds. 56.2017.II
Za udzieloną pomoc uprzejmie dziękujemy.
Prosimy także o dalsze, w miarę możliwości, rozesłanie wiadomości.
Z wyrazami szacunku
Przemysław Ziemba
Prezes Zarządu Głównego
_____________________________
Polskie Towarzystwo Numizmatyczne
ul. Jezuicka 6/8
00-281 Warszawa
v poslednom čase sa v zahraničí (Francúzsko) objavili podvrhy rakúsko-uhorských bankoviek s falošnými čsl. kolkami z r. 1919 a pečiatkami Bankového úradi min. financií. Namiesto kolkov sú použité rôzne náhradné objekty, ktoré sú prerazené štvorcovou pečiatkou BÚMF.
Čiary odtlačku pečiatky sú tenšie a ostrejšie, viditeľne opravované podľa nedokonalých odtlačkov, ktoré podvodníci použili ako predlohu na výrobu pečiatok. Takisto písmo je užšie a tenšie. Náhradné objekty sú nalepené na nápadne dobre zachovaných bankovkách a pečiatka je starostlivo odtlačená tak, aby sa podvrh neinformovaným zberateľom páčil.
Varujem pred nákupom takého materiálu, najmä v elektronických aukčných portáloch. Nie je vylúčené, že ide o špekulatívny zámer domácich priekupníkov vyrobiť "rarity" a počiatočným výskytom v cudzine ich legitimizovať. Pripomínam analogickú výrobu a predaj "rekonštrukcií" bankoviek emisie 1953 a 1961-1964 kolkovaných kolkami vzoru 1961 pred cca 15 rokmi.
**************************************