Blog používateľa Pikej
Medailér Marián Polonský
26. január 2020 - 16:20 poslal PikejAkad. sochár Marián Polonský (1943) patrí medzi našich najväčších súčasných medailérov a autorov komornej plastiky, uznávaný nielen doma na Slovensku (Cena Fondu výtvarných umení 2019 za celoživotné dielo, cena Konferencie biskupov Slovenska, atď), ale aj v zahraničí (medzinárodné medailérske sympóziá, účasť na svetových medailérskych kongresoch FIDEM).
Základy dostal u velikánov slovenskej medaily - 1962–1969 študoval na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVÚ) v Bratislave u prof. Fraňa Štefunku a prof. Rudolfa Pribiša, ateliér reliéfneho sochárstva, 1971–1974 pôsobil na VŠVÚ ako odborný asistent u. prof. Jána Kulicha.
Jeho tvorba zahŕňa liate i razené medaily a plakety, vytvoril portrét A. Hlinku na Rade Andreja Hlinku udeľovanom prezidentom SR za zásluhy o vznik SR, ale vytvoril aj pamätné dosky, ako pamätné reliéfne tabule venované Sv. Cyrilovi a Metodovi v Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme, v nemeckom Ellwangene, na múre Dómu v Ravenne či v bazilike v Benátkách (na slávnostnú príležitosť pripomenutia obrany a obhajoby hlaholiky, ale najmä staroslovenčiny, ktorá je osadená v interiéri Baziliky San Pietro Di Castello v Benátkach, kde sa dišputa solúnskych bratov s trojjazyčníkmi konala koncom roku 867).
V ostatnej dobe sa intenzívne venuje drobnej plastike (medailérstvu) nielen s lekárskou a univerzitnou tématikou či odkazu sv. Cyrila a Metoda a ich spoločníka sv. Gorazda.
V jeho dielach majú svoje významné miesto stvárnenia nesúce posolstvá najvýznamnejších slovenských historických dejov a heroických osobností týchto kresťanských a národných epopejí Slovákov.
Jeho osobitá tvorba s nezameniteľným rukopisom vzbudzuje obdiv nielen pre svoju realizáciu, ale tiež prekvapujú zložitosťou a členitosťou s plochou dôsledne zaplnenou množstvom detailov.